Fenomén dnešnej doby - odložte si dieťa!

Autor: Anna Horňáková | 5.6.2013 o 15:02 | (upravené 5.6.2013 o 15:10) Karma článku: 12,97 | Prečítané:  602x

Víkendy strávené „shoppingovaním“. Nedeľné obedy vo fast foodoch. Každý deň škola alebo škôlka, potom krúžky, podvečer detský kútik v nákupnom centre a rodič ani nevie, že má dieťa.

 

Veľa povinností a málo voľného času. Výhovorka?

Detský kútik je dobrá služba. Mnohokrát potrebujú rodičia nakúpiť potraviny, oblečenie alebo niekam odísť, a tak nechajú svoje ratolesti pracovníkom kútika. V zlom počasí je to pre unudené deti pastva pre dušu.  Niektorí  rodičia nedokážu odmietnuť naliehanie malého stvorenia a doprajú mu pohrať sa v tom lákavo vyzerajúcom prostredí so šmýkalkami, farebnými guličkami a trampolínou.

Existujú však rodičia, ktorí si slovo služba a výpomoc zamieňajú za 12-hodinový opatrovateľský fullservis. Množstvo tých, ktorí sa svojho dieťaťa chcú doslova zbaviť je vysoké.

Už  po niekoľkých týždňoch práce som si začala uvedomovať, ako sa detské tváre opakujú. Niektoré navštevovali aj navštevujú kútik takmer denne.  Vďaka ich úprimnosti a prostorekosti som sa  mnohokrát dozvedela, že prišli zo školy alebo škôlky rovno do nákupného centra.

Na zamyslenie je správanie rodiča, ktorý nechá trojročné dieťa  do deviatej večer v kútiku. Rovnako plačúce, pocikané, hladné deti, ktorých rodičia po telefonáte nemôžu ihneď prísť, dokonca sú rozčúlení,  pretože sú práve v soláriu, fitness centre alebo na káve a my sme ich vyrušili. Nie je nezvyčajné  keď deti trávia v kútiku viac ako 6 hodín denne  a rodičom nepríde nenormálna ani 10 hodinová návšteva. Časom sa už naučli, že majú  zabaliť aj jedlo, aby sme ich neobťažovali s tým, že ich hladné deti plačú.

Stáva sa, že do kútika privedú rodičia aj mentálne alebo fyzicky postihnuté dieťa. Aj tie majú právo sa zahrať s inými detičkami, aj rodičia majú právo na oddych. Je však nezodpovedné nechať pracovníkom kútika, ktorí nemajú vzdelanie ani skúsenosť s takými deťmi a bezstarostne si odísť na niekoľko hodín. Nik z nás nevie ako zaobchádzať s autistami alebo s deťmi s dawnovým syndrómom. Nepoznáme to konkrétne dieťa, jeho zvyky, návyky, nevieme ako ho utíšiť, alebo čo má na mysli keď príde a nevie zrozumiteľne odpovedať alebo ukázať čo chce. Zažila som záchvaty kriku, plaču a hnevu, ktoré sme nedokázali  zastaviť a ani po mnohých telefonátoch sme sa rodičom nedovolali.  Ak naozaj rodičia chcú, aby sa deti zahrali v kútiku mali by tam  byť  s nimi alebo minimálne byť k dispozícii na telefóne ak by sa vyskytol problém.

Neexistuje univerzálny spôsob výchovy detí a starostlivosť je náročná. Obdivujem rodičov, ktorí pracujú aj viac ako 12 hodín denne aby mali deti moderné mobily, všetky druhy hier, značkové oblečenie a umožnia im navštevovať  všelijaké krúžky. Sú rodičia, ktorí to robia pre rozvoj svojich detí, a aj napriek vyťaženosti a nabitému programu s nimi komunikujú a trávia voľné chvíľky.

Druhá kategória rodičov považuje počítače, učiteľky, vychovávateľky alebo  aj pracovníkov  kútika v kombinácii s peniazmi za dostatočnú náhradu lásky a pozornosti.  Mamy a otcovia sú prvými a najdôležitejšími vzormi detí a to, koľko lásky, času a porozumenia im venujú teraz, toľko sa im vráti v budúcnosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?